Testament Józefa Grandyberka z Grabowa spisany w 1768 r.

Na podstawie AGAD, Ostrzeszowskie gr. Libri Relationum et Oblatarum 1768-1774, mikrofilm nr 8111.

 Testament albo Ostatnia dyspozycja Sławetnego Józefa Grandyberka Uczyniony Roku 1768 Dnia 15 Lutego

Sławetny Józef Grandyberk mieszczanin Grabowski widząc się być na Siłach i Zdrowiu Słabym jednakowoż na zmysłach zdrowym, poprosiwszy do Siebie J.W W. Imci Ks.Kanonika Gnieźnieńskiego Pasterza Kościoła Grabowskiego Imci Ks. Proboszcza Świętego Ducha  i Urzędnika tak Burmistrzowskiego Jako i Wójtowskiego przy których taką Ostatniej Woli Swojej Czyni dyspozycję: a to naprzód Jeżeli mnie z tego Świata Pan Bóg Zabierze, Ciało moje chcę aby było pochowane w Kościele Farnym Grabowskim pod Tytułem Świętego Mikołaja Według obrządku Chrześcijańskiego. Po tym Część Substancji [?] na takowy podział Substancji mojej porządku rozporządzam.

Małżonce mojej Barbarze z Nawrockich małżeństwa pierwszego legnę Czasy Wiecznymi [pułzdrzebek?] roli w każdym polu na cztery zagony leżący i z łąką od Świętej Pamięci Łukasza Kublińskiego Kupiony i rezygnowany [?] niwie z dawna Zwany Cmurawiance, Zagonów dwanaście z tej strony od Miasta Domostwo na placu Jagielińskim zbudowane i przez pracą moją fundowane i przy tym domostwie ogród zwany Mazurkowski wiecznymi Czasy legnie Ogród za rzeką Cały i też Wiecznymi Czasy legnie małżonce mojej Barbarze z Nawrockich Z inwentarza Wołów parę siwego i białego, koni parę kasztanowatego i [?] Owiec piętnaście, świń dziesięć, garnce małe w kuchni.

Zostający Plac Stodolny wedle Stodoły Jana [Jelskiego?] i [?l oprócz Brata Wojciecha [po..] i krów dwie

Siostrze mojej Najmłodszej Agnieszce niwę w łączkach od Zabawskiego Kupną całą w swoich Granicach Zostającą Ogród na Rypinie między Ogrodami Jana Switonskiego leżący wieczne Czasy legnie i naznaczam.

Dóbr resztę pozostałych tę do władzy i Woli Braterskiej rozporządzenia Zostawię: i ten Testament do Ksiąg Miasta JKMci Grabowa proszę żeby był oblatowany i przyjęty na [?] przy Obecności Prześwietnego Urzędu Miasta JKMci Grabowa tak Burmistrzowskiego Jako i Wójtowskiego piszę Sławetnych Walentego i Gwiazdowskiego Prezydenta Miasta JKMci Grabowa Jerzego Dybińskiego Wójta

Imieniem Pana Józefa Grandyberka podpisuję ten Testament Woli jego Ostatniej przy Uchwyceniu się pióra

Ks. M.Taczanowski K<G.P Grabowski

Ks. Antoni Pośpieszyński P.S.

Walenty Gwiadowski Prezydent Miasta Grabowa

Jerzy Dybiński Wójt Miasta Grabowa ręką trzymaną 

Antoni Jagielski

[?] Trafarski

Mikołaj Lesiewicz

Notarius Juratus