Plan Bolesławca z 1825 roku

W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Zbiorach Kartograficznych pod sygnaturą 1/402/0/-/289 – 9A odnalazłem mapę której tytuł brzmi “Plan terytorium miasta i folwarku Bolesławiec” z 1824 roku. Mapa jest bardzo szczegółowa o czym przekonać się można przeglądając ją na poniższej stronie.

Co wiemy o Bolesławcu w tym okresie? Nie chodzi mi o dane typowo genealogiczne ale takie zwyczajne jak przynależność do województwa, powiatu, ilu mieszkańców żyło itp.

Z pomocą przychodzi nam Tabella miast, wsi, osad, Królestwa Polskiego : z wyrażeniem ich położenia i ludności alfabetycznie ułożona. T. 1

Jest to dwutomowa publikacja powstała w 1827 na zamówienie Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji. Zatem czego dowiadujemy się o Bolesławcu.

Bolesławiec w 1827 znajdował się w województwie kaliskim, w obwodzie wieluńskim, powiecie ostrzeszowskim, parafii Bolesławiec.

Miasto przed rozbiorami było własnością królewską zaś w dobie zaborów, rządową. Bolesławiec w tym okresie liczył 115 domów w których mieszkało 896 osób.

Zapraszam do zapoznania się z treścią mapy.