Dnia 9 grudnia 1868 r.
Wojskowy Naczelnik Powiatu Wieluńskiego.
Do Wójta gminy Dzietrzkowice
Przy sprawdzaniu w obecnym czasie Kontroli zaprowadzonej w Biurze powiatowym okazało się że niektórzy wojskowi zapisani do takowej nie stawili się do opisu i niewiadomi są z miejsca zamieszkania i nie są pomieszczeni na listach przez wójtów gmin i Magistraty nadesłanych na skutek rozporządzenia mojego z dn. 4 listopada rb. Nr 29 wydanego, pragnąć zatem sprawdzić i przekonać się bliżej o zamieszkaniu niżej wymienionych wojskowych a mianowicie:
- Imera Wolf niewiadomego z miejsca zamieszkani i pułku z którego na urlop został uwolniony.
- Gorala Stanisława.
- Gorala Tomasza.
- Dragańskiego Urbana.
- Iwanowa Antoniego.
- Kustal Mateusza.
- Zachert Dimitryewa.
- Bartelak Walnetego.
- Gęsiarza Adama.
- Gonery Adama.
- Konradyewa Dymitra.
- Walusiak Walenty.
- Gaiczyk Franciszek.
- Woźniak Bartłomiej.
- Randa Szczepan w podobnej jak pierwszy kategorii zostający tudzież
- Gatner Jakub żołnierz Hersenskiej Inwalidnej Komendy, który chociaż w Kontroli zapisany że zamieszkuje we wsi Kowale wszelako wykazem wójta gminy nie został objęty i nie stawał do opisu a tym samem niewiadomy z pobytu.
- Niedziecki Błażej żołnierz Archirskiej Powiatowej Komendy, który podobnie jak powyżej chociaż podług kontroli ma stałe zamieszkanie w gminie Kuźnica Grabowska wszelako wykazem wójta gminy nie objęty, nie stawał do opisu i niewiadomy z pobytu.
- Bartelak Walenty żołnierz Biełosierskiego Pułku.
- Fanfara Jan żołnierz z 5 Litewskiego Pułku chociaż zapisani że mieszkają w gminie Czastary, ani wykazem wójta gminy nie objęci, nie stawili do opisu i niewiadomi z pobytu.
- Gorakowski Dymitry żołnierz Biełozierskiego Pułku.
- Nowak Aleksy żołnierz Mało Rosyjskiego Pułku Grenadierów, chociaż zapisany w Kontroli że zamieszkuje w Wieluniu, wykazem nie objęty, do opisu nie stawali i niewiadomi z pobytu.
- Majaszczyk Józef żołnierz Mało Rosyjskiego Grenadierskiego Pułku, chociaż zapisany w Kontroli że stale zamieszkuje w gminie Skrzynki, jednakże na wykazie wójta gminy niezamieszczony, nie stawał do opisu i z pobytu niewiadomy.
- Szwartz Ludwik podoficer 101 Piechotnego Pułku, chociaż w Kontroli zapisany że w gminie Sokolniki zamieszkuje, nie podany w wykazie przez wójta gminy, do opisy nie stawał i nie miejsca pobytu niewiadomy.
- Zołtobrowski Zelman żołnierz Simbirskiego Pułku, zapisany w Kontroli że ma zamieszkanie w mieście Działoszynie.
- Lipieta Marcin żołnierz 24 Piechotnego Rezerwowego Batalionu, zapisany że ma się znajdować w Czastarach.
- Owczarek Szymon żołnierz z Wołogodzkiej Komendy, zapisany w Kontroli że się ma znajdować w gminie Strojec.
- Cały Łukasz żołnierz Stawrapolskiego Piechotnego Pułku, zapisany w Księgach że się ma znajdować we wsi Młynisko, wszelako do opisy nie stawali, listami wójtów gmin nie objęci i niewiadomi z pobytu.
Z tego więc powodu polecam wójtowi gminy aby wyżej wymienionych wojskowych najskrupulatniejsze śledztwo zarządził i wynalezionych natychmiast przy raportach do opisu dostawili lub też donieśli Naczelnikowi Powiatu raportami w ciągu dni 6-ciu o niewiadomym im pobycie – dla doniesienia o tym władzom wyższym.
[Podpis]Major
Odpowiedz wójta gminy Dzietrzkowice:
Doniesiono W-emu. Naczelnikowi Pow. Raportem że żołnierze wymienieni w tym Reskrypcie niewiadomi są Urzędowi Gminy Dzietrzkowice z pobytu oraz że z tych ani jeden nie jest z Gminy Dzietrzkowice.
Dn. 21 stycznia/2 lutego 1868 r.
Źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi o. Sieradz, zesp. 152, syg. 31, s. 411-414.