Księgi on line

Poniżej umieściłem adresy www czterech podstawowych stron, na których znajdziemy zeskanowane księgi metrykalne i akta stanu cywilnego.

1.       Baza prowadzona przez archiwa państwowe www.szukajwarchiwach.pl

Po wejściu na stronę możemy od razu w oknie do wyszukiwania wpisać nazwę parafii lub przejść do wyszukiwania  zaawansowanego. W pierwszym sposobie, wpisujemy nazwę parafii i otrzymamy wszystkie wyniki dotyczące poszukiwanego hasła. Będą tam uwzględnione jednostki zeskanowane i niezeskanowane, zbiory podzielone na sygnatury jak też całe zespoły. Aby ułatwić sobie poszukiwania skanów, powinniśmy zawęzić wyszukiwanie. W tym celu po lewej stronie zaznaczamy „zespoły” i „tylko jednostki ze skanami”.  Nie polecam zaznaczać „Akta metrykalne i stanu cywilnego” bo pozbędziemy się możliwości poszukiwań w innych materiałach. Po zawężeniu wyszukiwania otrzymamy dokładnie to czego chcemy. Teraz po kliknięciu na znaleziony materiał przejdziemy do metryczki wybranego zespołu gdzie dowiemy się jakie lata ujęte są w zespole, czasami dzieje twórcy oraz opis zawartości. Nas szczególnie interesują skany zatem klikamy na „jednostki”. W zależności od ilości materiałów otrzymamy księgi podzielone na odpowiednie jednostki. Teraz klikamy na „sygnatury” lub inną informację w wierszu i przjdziemy do metryczki odnośnie wybranej jednostki. Aby zobaczyć skany klikamy na „skany” i cieszymy się możliwością przeglądania materiałów.

 

2.       Baza prowadzona przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne http://metryki.genealodzy.pl/

 Wchodzimy na powyższą stronę i na mapie wybieramy interesujące nas województwo. Mnie interesuje Łódzkie zatem klikam na nazwę. Po prawej stronie wyświetlą się wszystkie powiaty. Teraz klikam  na powiat wieruszowski i w następnym oknie pojawią mi się wszystkie parafię wchodzące w skład tego powiatu. Teraz klikamy na nazwę zespołu dla interesującej nas parafii. Po kliknięciu po prawej stronie pojawią się wszystkie dostępne roczniki. Klikamy na odpowiednią datę roczną i naszym oczom pojawi się nasz rocznik oraz cztery najbliższe z podziałem na urodzenia, małżeństwa i zgony. Po kliknięciu na odpowiedni rodzaj księgi otrzymamy w następnym wyświetleniu podział na akty oraz spis roczny. Teraz w zależności od tego coc chcemy przeglądać, oglądamy poszczególne nr akt lub przejdziemy do spisu rocznego oznaczonego jako SkU.

3.       Baza prowadzona przez Mormonów https://familysearch.org

Po wejściu na stronie familysearch wybieramy interesującą nas parafię. Po kliknięciu przejdziemy do następnej strony gdzie zobaczymy pogrupowane księgi metrykalne, stanu cywilnego oraz administracyjne parafii. Całość jest przejrzyście ułożona zatem odnalezienie odpowiedniej księgi i rocznika nie sprawi nam problemu. Po kliknięciu na odpowiedni materiał przejdziemy już do przeglądania skanów. Trzeba zauważyć że księgi są pogrupowane po kilka czasami kilkanaście lat. Może to być trochę uciążliwe w przeglądaniu ale wykorzystując dostępne na stronie narzędzia szybko będziemy mogli dotrzeć do interesującego nas aktu.

 

 4.       Baza GenBaza http://metryki.genbaza.pl/

Korzystanie z tej strony wymaga założenia konta na stronie www.genpol.com